Na początku przybliżmy kilka faktów z historii. Produkcja zegarków kieszonkowych sięga XVI wieku, kiedy to w 1524 roku Peter Heinlen, ówczesny norymberski zegarmistrz, zapoczątkował ich produkcję. Pierwszy zegarek był stosunkowo niewielki, mieścił się bowiem w obudowie o kształcie owalu liczącej ok. 8 cm.

Dlatego też zwany jest do dzisiaj przez niektórych „jajkiem norymberskim”. Zegarki szybko zyskiwały na popularności wśród bogatszych warstw społeczeństwa, gdyż ze względu na ich cenę pozwolić sobie na nie mogli tylko nieliczni. Sytuacja ta zmieniła się z początkiem XIX wieku, kiedy nastąpił rozwój zegarmistrzowskiego przemysłu. Zegarki stały się wówczas dostępne dla reszty społeczeństwa. Moda na nie panowała, aż do czasów I Wojny Światowej, kiedy żołnierze dostrzegli potrzebę zmian. Częste sięganie do kieszeni w celu sprawdzenia godziny okazało się na tyle niepraktyczne, że zaczęli oni przywiązywać sobie zegarki do rąk. Tak stopniowo zaczęto wprowadzać popularne dzisiaj zegarki naręczne… 

Jak wygląda to ówcześnie?

Mimo, że dzisiaj mało kto posiada zegarek kieszonkowy, nie powinien on być jednak  traktowany jako relikt przeszłości. Co jakiś czas bowiem powraca na niego moda. Jak zatem w dzisiejszych czasach nosić zegarek kieszonkowy aby nie zostać narażonym na śmieszność? Zegarki takie obecnie traktowane są jako dodatek i część męskiej biżuterii wzbudzającej szerokie zainteresowanie w towarzystwie. Przede wszystkim pamiętajmy, że pasuje on w zdecydowanej większości do strojów bardzo uroczystych i formalnych, takich jak smoking czy frak. Ostatecznie może być noszony również z trzyczęściowym garniturem, któremu wystający z kieszeni garnituru łańcuszek od zegarka doda retro look-u. Noszenie zegarka kieszonkowego bowiem z pewnością będzie dodawało elegancji stylizacjom. Zegarek kieszonkowy fajnie można wystylizować przypinając go również do paska od spodni. Z pewnością spotka on się z aprobatą osób którym styl klasyczny jest szczególnie bliski.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *